Poseł Siekierski

Grupa EPL
Dołącz do mnie na:
  • Europarlament
Poseł Siekierski

Wystąpienie na sesji plenarnej w Strasburgu w sprawie podwójnych norm jakości produktów na jednolitym rynku

13-09-2018 - Działalność w PE
rzedsiębiorstwa, które promują, sprzedają lub dostarczają produkty, powinny zapewniać konsumentom dokładne i zrozumiałe informacje dotyczące dokładnego składu produktu, w tym produktów i receptur lokalnych, aby umożliwić im podjęcie świadomej decyzji o zakupie danego produktu. Dobrze jednak wiemy, że często tak nie jest. Kluczową zasadą marek powinno być zaufanie konsumentów do składu, wartości i jakości danego produktu. Wszyscy obywatele UE zasługują na równe traktowanie w odniesieniu do produktów spożywczych i niespożywczych sprzedawanych na jednolitym rynku. Klienci łączą markę, produkt oraz jakość, a zatem oczekują, że produkty tej samej marki lub o identycznym wyglądzie będą identyczne również pod względem, jakości co wydaje się racjonalne. Marka odgrywa bardzo duże znaczenie w kwestii wyboru produktu, na który decydują się klienci.
 
Na szczeblu Unii Europejskiej nie ma przepisów dotyczących podwójnych norm, jakości, co uniemożliwia porównywanie lub stwierdzanie przypadków podwójnych norm jakości. Tymczasem różnice w składzie, które mogą mieć wpływ na zdrowie konsumentów, można stwierdzić nie tylko w produktach spożywczych, ale też w kosmetykach, produktach higienicznych i produktach do czyszczenia. Według badań przeprowadzonych w kilku państwach członkowskich, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej przy użyciu różnych metod testów laboratoryjnych wykazano różnice m.in. w wykorzystanych składnikach, między produktami, które są reklamowane i dystrybuowane na jednolitym rynku pod tą samą marką i w na pozór identycznych opakowaniach.
 
Jest to jeden z problem, który dostrzegł m.in. przewodniczący Juncker w swoim ubiegłorocznym orędziu o stanie Unii, przedstawiając go jako symbol nadal utrzymujących się różnic na linii wschód-zachód. Najwyższy czas, aby również ten podział przeszedł do historii.
Podziel się wiadomością na: