Poseł Siekierski

Grupa EPL
Dołącz do mnie na:
  • Europarlament
Poseł Siekierski

Wystąpienie na sesji plenarnej w sprawie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)

13-12-2018 - Działalność w PE
Od 2014 r., kiedy wykryto pierwsze przypadki ASF w krajach bałtyckich i w Polsce wirus rozprzestrzenił od granicy wschodniej obejmując już pewne obszary wschodniej i środowej Polski, w ostatnim czasie przekraczając linię Wisły, skąd już bardzo blisko na zachód Europy. Zresztą ASF już się tam pojawił. W lecie 2018 r. odnotowano bowiem pierwsze przypadki ASF wśród dzików na południu Belgii. W rezultacie problem urósł do rangi zagrożenia dla całego sektora produkcyjnego w Unii. Co więcej, w tym roku ASF dotarł również do światowego centrum produkcji wieprzowiny w Chinach, co pewnością będzie miało przełożenie na globalny rynek tego mięsa.
 
Mając na uwadze wspomniane zagrożenia konieczne jest większe wsparcie unijne w celu wzmocnienia środków bioasekuracji, a przede wszystkim wypłaty rekompensat dla hodowców trzody, którzy ucierpieli w wyniku epidemii, adekwatnie do poniesionych strat, oraz wsparcie w celu przechodzenia na inny typ produkcji rolnej, aby zapobiec bankructwu gospodarstw.
 
Tego typu zagrożenia mogą się powtarzać w przyszłości, dlatego ważne jest, aby Unia była odpowiednio na nie przygotowana.
Podziel się wiadomością na: