Poseł Siekierski

Grupa EPL
Dołącz do mnie na:
  • Europarlament
Poseł Siekierski

Misja do Bułgarii

29-10-2018 - Działalność w PE
W dniach 29-31 listopada 2018 odbyła się oficjalna misja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (AGRI). Na czele delegacji eurodeputowanych z AGRI stał jej przewodniczący, Poseł Czesław Siekierski.
 
            W trakcie misji odbyło się oficjalne spotkanie i kolacja robocza z Pan Rumenem Porodzanovem, bułgarskim Ministrem Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa, konferencja prasowa Przewodniczącego Czesława Siekierskiego z udziałem Panów Momchila Nekova i Vladimira Urutcheva, bułgarskich eurodeputowanych będących członkami komisji AGRI. Delegacja miała również możliwość przeprowadzenia wymiany poglądów z członkami Komisji Rolnictwa Zgromadzenia Narodowego Republiki Bułgarii. Uczestnicy delegacji PE rozmawiali również z przedstawicielami Bułgarskiego Stowarzyszenia Producentów Rolnych, Federacji Niezależnych Związków Zawodowych w Rolnictwie, Krajowego Stowarzyszenia Młodych Rolników w Bułgarii, Krajowego Stowarzyszenia Lokalnych Grup działania, itp.
           
Eurodeputowani z AGRI mieli również możliwość bliższego zapoznania się ze specyfiką oraz szczególnymi uwarunkowaniami bułgarskiego rolnictwa, jak również jego przedstawicielami oraz najbardziej znanymi tradycyjnymi produktami. Posłowie odwiedzili kompleks etnograficzny "Damascena”, który znajduje się w małej miejscowości Skasbevo, położonej u podnóża góry, gdzie rozciągają się plantacje róży). Na miejscu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Bułgarskiego Związku Narodowego olejków eterycznych, wyrobów perfumeryjnych i kosmetyków (BNAEOPC) na temat oznaczenia geograficznego "Bulgarian Rose Oil" (bułgarski olejek różany). Bułgarski olejek różany otrzymał Oznaczenie geograficzne UE w 2015 r. Delegacja odwiedziła również pasiekę Kalofer, gospodarstwo ekologiczne Gimel oraz winiarnię Vinzavod, gdzie odbyli również dyskusję z Dyrektorem Generalnym bułgarskiej Krajowej Izby ds. Wina i Winorośli.
 
            W Bułgarii gospodarstwa rolne są stosunkowo małe, a 83,2% gospodarstw ma mniej niż 2 hektary. Ponadto, 6,4% rolników ma mniej niż 35 lat (6,0% w UE28), a 36,7% jest w wieku powyżej 64 lat (31,1% w UE28). Sektor pierwotny (rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo) stanowi 4,4% gospodarki kraju a rolnictwo daje 6,8% całkowitego zatrudnienia. Jest to udział wyższy niż średnia europejska zarówno pod względem ekonomicznym (1,5% w UE28), jak i zatrudnienia (4,3% w UE28).
Podziel się wiadomością na: