Poseł Siekierski

Grupa EPL
Dołącz do mnie na:
  • Europarlament
Poseł Siekierski

Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach,

07-11-2018 - Działalność w PE
Kongres Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Helsinkach 7 i 8 listopada 2018 r. zapowiadany był od miesięcy. Chadecy mieli wyłonić tam swojego lidera czyli tzw. Spizenkandidat, który ma przewodzić całemu ruchowi politycznemu w przyszłych wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019. W szranki stanęli dwaj politycy chadeccy: Manfred Weber z Bawarii, przewodniczący Grupy EPL w Parlamencie Europejskim oraz Alexander Stubb, m.in. były premier i minister spraw zagranicznych Finlandii, a obecnie wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. To właściwie dwie koncepcje polityczne. Manfred Weber, Niemiec i Bawarczyk o silnych korzeniach katolickich i konserwatysta. Alexander Stubb prezentował poglądy bardziej liberalne w rodzinie Chadecji. Rywalizacja odbyła się na wysokim poziomie profesjonalizmu i wzajemnej kurtuazji, co sprawiło, ze atmosfera całego Kongresu była sympatyczna i koleżeńska. Mówcy wzajemnie się uzupełniali i stosowali metody fairplay. 
 
Debatę poprzedzały Dni Studyjne EPL w których dominowały sprawy aktualne takie jak: cyfryzacja w Europie oraz nowe miejsca pracy, zagadnienia socjalne i kryzys migracyjny oraz bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne UE.
Równolegle odbywał się Kongres EPL, z wieloma setkami delegatów, w tym delegacją PSL z Prezesem Władysławem Kosniakiem-Kamyszem na czele, dziennikarzy i gości.
 
Kongres przyjął do debaty projekty dokumentów programowych: Bezpieczna Europa; Zrównoważona Europa; Europa dla wszystkich, dostania i sprawiedliwa oraz Europa, która broni naszych wartości i interesów w świecie.
 
Ponadto delegaci głosowali również nad projektami rezolucji Kongresu:
- rezolucja w sprawie Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, została przyjęta,
- Polityka gospodarcza to polityka społeczna: tworzenie prawdziwych sieci społecznościowych zgodnie z epoka, przyjęta.
- oraz dobrobyt rodzin i opieka nad dziećmi, również przyjęta.
 
Delegaci przyjęli również, wraz z poprawkami kilka rezolucji politycznych pilnych z aktualnych wydarzeń w Europie:
- Prześladowania dziennikarzy na Białorusi,
- Odnawiający się problem podziału Cypru,
- Pogarszająca się sytuacja gospodarcza i polityczna w Mołdawii
- Łamanie praw człowieka na terytoriom Palestyny.
 
W pierwszym dniu Kongresu, po debacie miedzy kandydatami na lidera EPL w wyborach do Parlament Europejskiego odbył się jeszcze szczyt szefów rządów rodziny politycznej EPL. Następnego dnia rano szefowie rządów głosowali oraz przemawiali do delegatów.
 O rozwagę polityczna prosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz w swojej mowie stawiał na szanowanie państwa prawa w Europie; premier Węgier Victor Orban zwracał uwagę na bezpieczeństwo Europejczyków i ubolewał nad Brexitem.
 
Następnie odbyło się wspomniane glosowanie, które wygrał Manfred Weber 492 glosami na ponad 600 glosujących, co oznacza, że będzie kandydatem EPL na przyszłego szefa Komisji Europejskiej.
Podziel się wiadomością na: