Poseł Siekierski

Grupa EPL
Dołącz do mnie na:
  • Europarlament
Poseł Siekierski

Kolejny "objazd" powiatów małopolskich

13-01-2018 - Działalność w PE
W weekend 13-14 stycznia europoseł Czesław Siekierski spotkał się z działaczami i sympatykami Polskiego Stronnictwa Ludowego w pięciu powiatach Małopolski: Myślenice, Sucha Beskidzka, Wadowice (13 stycznia), Nowy Sącz i Gorlice (14 stycznia). 
 
Pomimo, że spotkania miały świąteczno-noworoczny charakter, to dużo miejsca poświęconom.in. ocenie i podsumowaniu roku 2017 oraz zamierzeniom i planom na 2018 r. Poruszane były sprawy krajowego, regionalne, lokalne, ale także europejskie oraz procesy globalizacyjne czy zmiany klimatu. Wiele miejsca poświęcono również działalności PSL. Wyjątkowo dużo dyskutowano o zbliżających się wyborach samorządowych oraz propozycjach programowych, z jakim PSL powinno pójść do wyborów. Wskazywano na duże osiągnięcia w samorządach wszystkich szczebli, gdzie we władzach uczestniczą przedstawiciele Stronnictwa.
 
W Myślenicach wiele miejsca poświęcono potrzebie rozwijania pracy w środowisku senioralnym. Bardzo pozytywnie przyjęto propozycję programową PSL dotyczącą emerytury bez podatku. Wyrażano opinie, że emeryci "podatki już zapłacili", a ich dochody są bardzo niskie i nie pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu życia, zakupu leków itd. Dyskutowano również o systemie edukacji i o starcie młodych ludzi pochodzących ze wsi i małych miast.
 
W Suchej Beskidzkiej podnoszono głównie problematykę funkcjonowania drobnego rolnictwa oraz wsparcia kultury ludowej.
 
W Wadowicach dyskutowane były sprawy służby zdrowia, rozbudowy szpitala, funkcjonowania małych zakładów produkcyjnych, a także rozwijania potencjału turystycznego.
 
Na spotkaniu w Nowym Sączu podnoszone były problemy sadownictwa, grup producenckich, negatywnego wpływu embarga rosyjskiego, a także problemów komunikacyjnych, w tym połączenia z Krakowem,
 
Również w Gorlicach podkreślano słabe skomunikowanie z Krakowem, brak dojazdu do autostrady A4 ale również potrzebę odnowienia lokalnych cmentarzy i miejsc upamiętniających I wojnę światową czy problemy związane z edukacją.
 
Poseł Siekierski w swoich wystąpieniach skupił się na przybliżeniu problematyki wspólnej polityki rolnej UE, polityki spójności, zagadnienia innowacyjnego, inteligentnego rozwoju, relacji Polska-Unia, w tym wizycie premiera Morawieckiego w Brukseli, problemach związanych z art. 7 i tzw. procedurą praworządności wszczętą wobec Polski. Informował również o stanie prac i możliwych scenariuszach jeśli chodzi o przyszłe Wieloletnie Ramy Finansowe UE na okres po 2020 r., proces wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii  oraz tłumaczył zawiłe relacje polsko-ukraińskie i polsko-rosyjskie. Wskazał również na potrzebę zwiększenia aktywności Polski na forum europejskim, tak "abyśmy się stali kreatorami rozwiązań w Unii", a nie jedynie krytykami.  Skrytykował także niewłaściwą politykę rządu, która "prowadzi do podziałów w społeczeństwie"
Podziel się wiadomością na: