Poseł Siekierski

Grupa EPL
Dołącz do mnie na:
  • Europarlament
Poseł Siekierski

Dożynki w województwie świętokrzyskim

W ostatnią niedzielę odwiedziłem osiem miejscowości w województwie świętokrzyskim, gdzie odbywały się uroczystości dożynkowe. Kłaniałem się rolnikom i gospodarzom dożynek w Tomaszowie, Działoszycach, Skalbmierzu, Górnie, Daleszycach, Busku Zdroju, Pińczowie oraz Stopnicy.

Dziękowałem rolnikom za ciężką pracę, ale także gospodyniom – mamom, żonom, pracującym nie tylko w gospodarstwie, ale także w domu, wychowując dzieci.

Życzyłem wszystkim, aby chleb, którym się łamiemy był sprawiedliwie dzielony i aby nie zabrakło go nikomu. Obecnie mamy szeroki dostęp do żywności. Większość nie ma świadomości, że 30 procent żywności marnujemy, na etapie zbiorów, przetwarzania i sposobu spożywania. Bardzo dużo żywności się przeterminowuje, na przyjęciach jest za dużo żywności, nie ma możliwości w całości jej skonsumować. Jednocześnie 800 mln ludzi na świecie jest w zróżnicowanym stopniu głodujących.

Problem głodu jest także w Polsce, choć typowy głód występuje rzadko. Należy zauważyć, że jest dużo źródeł pomocy: banki żywności, Caritas, ale także warto podkreślić, że dożywanie młodzieży w szkołach odbywa się również ze środków unijnych.

Dożynki to piękna tradycja. Podczas niedzielnych uroczystości występowało dużo miejscowych zespołów, ale także znani artyści. Najpiękniejsze były występy dzieci i lokalnych zespołów. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich częstowały własnymi wyrobami, co stwarzało rodzinną atmosferę. Zapewne z tego powodu wypowiedzi rolników były mniej krytyczne niż się spodziewałem, z uwagi na obecne problemy w rolnictwie. Należy pamiętać, że rolnicy muszą teraz stawiać czoła wielu problemom wynikającym z dotkliwej suszy i niskich cen na produkty rolne.
Podziel się wiadomością na: